هوش مالی

نام کتاب: هوش مالی

نویسنده: رابرت کیوساکی

نشر نیک فرجام

منبع استفاده شده جهت خلاصه‎نویسی: نسخه چاپی

خلاصه‎ای کوتاه و گذرا از این کتاب طی مطالب ذیل ارائه می‎شود. این خلاصه شما را از تهیه‎ی کتاب بی‎نیاز نمی‎کند؛ بلکه صرفا شما را با کتاب آشنا می‎کند.

ضمناً این خلاصه ارائه شده برداشت من از کتاب است و الزاماً منظور نویسنده نیست. من این کتاب را خوانده‎ام و می‎خواهم به شما پیشنهاد بدهم که تهیه کنید و بخوانید. حالا اگر از من بپرسید مختصری از آنچه خوانده‎ای را بگو، می‎گویم:


نمی‎دانم نسخه‎هایی که نویسنده تحت عنوان هوش مالی مطرح می‎کند چقدر با فضای کشور ما سازگار است. او از فعالیت در یک اقتصاد آزاد سخن می‎گوید و معلوم نیست راهکارهای او در این ده فصل، چقدر در فضای کشور ما سازگاری داشته باشد. اما هرچه هست حرف‎های الهام بخشی میزند. شاید بتوان برخی راهکارهای او را افرادی که دانش مالی و تجربه‎ی کسب و کار موفق دارند، برای جامعه ایرانی بومی‎سازی کنند.

باید بگویم حقیقتاً برخی قسمت‎های کتاب را متوجه نشدم. اما آنچه به عنوان اصلی‎ترین مطالب این کتاب فهمیدم چنین است:

1-    این چالش و تلاش -برخلاف محافظه‎کاری- است که منجر به پول می‎شود. باید ریسک کرد و تلاش کرد و جنگید؛ البته آگاهانه. او زندگی کارمندی را تایید نمی‎کند و آن را مایه‎ی شکست و هدر رفت پول می‎داند.

2-    وقتی با کمبود پول مواجه می‎شوید، به جای کاهش هزینه‎ها، درآمدها را افزایش بدهید. این ایده برخلاف بسیاری از نظریات رایج میان مدیران و مردم و صاحبان کسب‎وکارهاست. او در میانه‎ی کتاب از زمانی سخن می‎گوید که خودش را مجبور کرده تا بخش زیادی از درآمد را پس انداز یا سرمایه‎گذاری کند و کمبودها را با تلاش بیشتر برای درآمد بیشتر جبران کند.

3-    او زیاد با سرمایه گذاری در بورس موافق نیست. اصرار دارد که پولتان را به اهرم تبدیل کنید تا پول بیشتری دربیاورید. تمرکز و سرمایه‎گذاری روی استعداد را به جای بورس‎بازی و شنیدن حرفهای کارگزاران بورسی پیشنهاد می‎کند.

4-    او قرض گرفتن را نهی می‎کند مگر برای سرمایه‎گذاری و از آن با عنوان بدهی خوب یاد می‎کند و مثال می‎زند که چگونه با استقراض از بانک‎ها و تعمیرات خانه‎‏های مسکونی و اجاره‎ی آنها به پول بیشتری دست پیدا کرده است.

5-    نویسنده به محیط اهمیت زیادی می‎دهد. توصیه می‎کند محیط شما از افرادی باهوش و ثروتمند یا هدفمند تشکیل شده باشد و نه افرادی که با اهداف شما هماهنگ نیستند. مثل اینکه برای خواندن کتاب به کتابخانه می‎روید تا تحت تاثیر محیط، درست کتاب بخوانید.

در ذیل به برخی جملات کلیدی کتاب که درواقع مطالب فوق را بیشتر توضیح می‎دهند اشاره می‎کنم:

-        هوش مالی تنها با حل مشکلات مالی قابل حصول است.

-        فقرا... بر این باورند که قربانیان پول هستند...فکر می‎کنند اگر پول بیشتری داشتند، مشکلات مالی‎شان حل می‎شد... ناتوانی آنا در حل مشکلات یا اجتناب از برخورد با مشکلات مالی تنها باعث طولانی‎تر و بزرگتر شدن مشکلات مالی آنها میشود.

-        قشر متوسط ... بر امنیت مالی ارزش می‎گذارند نه برخورد با چالش‎های مالی. به جای تبدیل شدن به کارآفرینان، برای کارآفرینان کار می‎کنند.

-        هوش مالی شامل 5 بخش است: درآوردن پول بیشتر، حفاظت از پول، بودجه‎بندی پول، اهرم کردن پول، افزایش اطلاعات مالی

-        مردم پول می‎خواهند اما علاقه‎ای به فرآیند پول درآوردن ندارند.

-        در صورت عدم کنترل بر احساسات، قادر به کنترل پولتان نخواهید بود.

-        دلیل دیگری که بسیاری در مسیر خود شکست می‎خورند، ناتوانی در ادامه زندگی بدون لذت‎های آنی و فوری است.

-        اهمیت [در] پاداش‎های آتی است نه پاداشهای آنی.

-        وقتی برنده شدی می‎توانی کنار بکشی، اما هرگز به خاطر باختن کنار نکش.

-        یکی از دلایل عدم رشد ضریب هوش مالی 1 [پول بیشتر درآوردن] چسیبیدن به دانش فعلی و عدم یادگیری بیشتر است. به جای برگزیدن چالشی جدید و یادگیری بیشتر، محتاطانه پیش می‎روند.

-        آموزش کلید موفقیت است.

-        یکی از دلایل بروز مشکلات مالی بسیاری از مردم، خرید محصولاتی است که باعث فقر آنها می‎شوئد. این دسته از افراد با پرداخت اقساط بلندمدت با بهره بالا به خاطر استفاده از کارتهای اعتباری فقیرتر می‎شوند

-        بیشتر مردم از بودجه خود به عنوان طرحی برای فقیر شدن یا پیوستن به طبقه متوسط استفاده می‎کنند نه ثروتمند شدن.

-        اگر می‎خواهید ثروتمند باشید، بودجه مازاد را انتخاب کنید و یک بودجه مازاد با افزایش درآمد تولید کنید نه با کاهش هزینه‎ها.

-        هرچقدر که راه داشته باشد به اهدای درصد بالایی از پول خود به سازمان‎های خیریه ادامه می‎دهیم.

-        اگر مشکلی را حل نکنید در تمام طول عمر با آن مواجه خواهید بود.

-        اگر عاشقانه به دنبال تولید بودجه مازاد باشید، زندگی شما غنی‎تر می‎شود.

-        بیشتر مشاوران مالی [خودشان] سرمایه‎گذار نیستند.

-        هنگامی که بیشتر مشاوران مالی تنوع سرمایه‎گذاری را توصیه می‎کنند، خودشان واقعاً این کار را نمی‎کنند.

-        کسی بازی را می‎برد که برنامه بهتری داشته باشد.

-        یکی از مزایای شرکت کوکاکولا، علامت تجاری آن است که تحت حمایت قانون است. اکنون می‎توانید هوش مالی شماره 2: حفاظت از پول، را به یاد بیاورید.

-        برندها ارزش ذاتی بیشتری دارند و برای حفظ این ارزش، یک برند باید پیام صادقانه داشته و در مقابل مشتریانش صداقت به خرج دهد.

-        خبر خوش این است که مشکلات پیش رو باعث هوش بیشتر ما خواهند شد اگر با شجاعت با آن‎ها برخورد کرده و از آنها فرار نکنیم. درون هر مشکلی حکمتی نهفته است، جوهره‎ای که ما را هوشمندتر، قویتر و بهتر خواهد کرد، صرفنظر از شرایط اقتصادی.

-        یکی از دلایل توصیه مشاوران مالی به سرمایه گذاری متنوع، عدم توانایی آنها در پیدا کردن کسب‎وکارهای درجه یک، نداشتن کنترل و عدم آگاهی از مدیریت یک کسب و کار است.

-        مساله برای من پول نیست، بلکه لذت کسب ثروت و نگاه به رشد آن است.

-        حتی زمانی که ورشکست شدم، خودروهای ارزان قیمت سوار نمی‎شدم، لباس‎های ارزان نمی‎پوشیدم یا در محله‎ی ارزان زندگی نمی‎کردم.

-        امروزه با اینکه پول کافی دارم، تمام کارم افزایش سرمایه است. کاری که دوستم ترامپ انجام می‎دهد. کارش افزایش سرمایه است.

-        یکی از دلایلی که بسیاری از مردم نبوغ خود را توسعه نمی‎دهند صرفاً به خاطر تنبل بودنشان است. خیلی‎ها فقط برای گرفتن چک حقوق سرکار می‎روند. متوسط بودن برایشان آسانتر از سخت‎کوشی برای توسعه نبوغ است.

/ 0 نظر / 62 بازدید